Nieurazowe obrzęki kończyn

Napuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dysfunkcji. Gdy nie znamy przyczyny zmian w ruchomości i jej wyglądzie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz winien również zebrać odpowiedni wywiad. Dużo chorób współistniejących może być przyczyną obrzęku. Najczęstszą przyczyną, szczególnie u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. Szczególnie to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne.

https://krakow.bodymove.pl/wkladki-ortopedyczne-krakow/

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Wielokroć ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie.

Ludzie starsi często mają nieprawidłowo funkcjonujący układ termoregulacji. W ich przypadku nawet krótka ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać problemy z ich ukrwieniem i czuciem.

Choroby nowotworowe również mogą powodować obrzęki kończyn. Szczególne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem.

Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niepowiązana z urazem, w której zaobserwujemy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej opuchnięcie lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Najprawdopodobniej powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza aby dostać skierowanie na konieczne badania. Niewłaściwie funkcjonująca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym czasem powrotu do zdrowia oraz żmudną i uciążliwą rehabilitacją. Dlatego należy reagować szybko i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *